Grzybowo-żytni wywar orientalny
- Simple Plants
- 10 paź 2019
- 2 minut(y) czytania

Książkowy przykład bogatego i wyrazistego umami. Charakterny mix słodkiego i słonego, smaków, które jak wiemy łączą się ze sobą w obłędny sposób. Tak smakuje nasz nowy pomysł na jesienny posiłek - inspirowany kuchnią wschodu (Japonia?) wywar na pieczarkach i żytnim pieczywie. Może od razu wytłumaczę - dodatek pieczywa jest tu kluczowy i zapewnia efekt "gulaszu" tzn. zagęszcza i balansuje smak, zamieniając zwykły wywar w coś ciekawego i bardziej treściwego. Tak z myślą o chłodnych październikowych popołudniach. Chleb robi robotę, ale rzecz jasna pieczarki to właściwa podstawa. One oraz seler całkowicie ustawiają wszystkie smaki, kierują je w stronę przyjemnego i otulającego charakteru. Łamiemy tę wygodę i bezpieczeństwo przy pomocy wschodnich dodatków, jak cytrynowa pasta tom-kha oraz cynamon. Bez nich brakowałoby swoistego kopa, który nie powinien być specjalnie bolesny, a jednak wyczuwalny. No to tyle - do dzieła!

SKŁADNIKI
(porcja dla 3 osób)
1 mały seler pokrojony w kostkę
8 pieczarek pokrojonych w połówki
1 łyżeczka pasty tom-kha (Flying Goose)
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki oleju 100 g pokrojonego w drobną kostkę pieczywa żytniego pełnoziarnistego
3 szklanki wody 1 kostka warzywna BIO 1/4 łyżeczki pieprzu czarnego mielonego, 1/4 łyżeczki cynamonu 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
1 czerwona papryka pokrojona w paski
1 brokuł pokrojony w drobne różyczki
1. W garnku na 2 łyżeczkach oleju i dużym ogniu podsmażamy selera i pieczarki. Regularnie mieszamy. 2. Po chwili dodajemy łyżeczkę pasty tom-kha, 2 łyżki sosu sojowego - wszystko smażymy na dużym ogniu, dokładnie mieszając.
3. Kiedy seler zmięknie, a pieczarki się lekko zarumienią, zmniejszamy ogień o połowę. Do garnka dodajemy 100 g pokrojonego w drobną kostkę pieczywa żytniego. Dalej smażymy wszystko, regularnie mieszając.
4. Do garnka wlewamy 3 szklanki wody. Czekamy, aż się zagotuje. 5. Dodajemy kostkę warzywną, pieprz czarny, cynamon i pieprz ziołowy. Mieszamy i dalej gotujemy przez 5 min.
6. Do bulionu dodajemy paprykę w paskach, i brokuła. Kiedy warzywa zmiękną, danie jest gotowe. Polecamy podawać zupę z makaronem ryżowym albo pszennym typu noodle!

Comments