top of page
  • Simple Plants

Aromatyczne tofu tikka masala



Na wstępie warto zaznaczyć jedno: tikka masala nie jest "autentycznym" daniem Indii, a wyłącznie wynikiem dostosowania się miejscowej kuchni do europejskich kubków smakowych. Ma to oczywiście swoje podłoże historyczne (rządy korony brytyjskiej w Indiach), ale nie pozostaje bez znaczenia fakt, że to wciąż wspaniały sposób przyrządzania dań.


Kuchnia Indii ze sporym opóźnieniem zdobyła popularność w Polsce. Aż trudno w to uwierzyć, ale jeszcze dekadę temu mało kto miał okazję wybrać się do dobrej tradycyjnej restauracji podającej autentyczne samosy, chlebki naan, czy dania z pieca tandoori. Dziś, szczególnie w większych miastach, tego typu lokale nie robią większego wrażenia. My jednak wciąż uwielbiamy od czasu do czasu wybrać się na miasto w poszukiwaniu indyjskich smaków. Stąd czerpiemy inspirację do własnych, domowych prób kulinarnych.


Na bazie tego, jakie smaki udało nam się poznać w restauracjach, oraz przeszukując informacje na temat kuchni indysjkiej, zdecydowaliśmy się podjąć stworzenia własnego przepisu naśladującego dania tikka masala - rezygnując z popularnego kurczaka na rzecz tofu. Efekt nas zachwycił i mamy nadzieję, że zachwyci i Was.



Składniki


Sos:

15 ml oliwy extra virgin

2 szalotki pokrojone drobno

1 papryczka chilli w cienkich plasterkach

¼ łyżeczki suszonego kuminu

½ łyżeczki suszonego imbiru

1 łyżeczka suszonej kurkumy

1 łyżeczka suszonej papryki wędzonej

2 ziarna kardamonu

750 g świeżych pomidorów ( 500 g pomidorów z puszki i 100 g koncentratu)

20 ml sosu sojowego z 2 łyżeczkami płatków drożdżowych

120 ml mleczka kokosowego


Tofu:

320 g wędzonego tofu pokrojonego w plasterki

2 łyżeczki suszonej wędzonej papryki

½ łyżeczki suszonego imbiru

¼ łyżeczki suszonego kuminu

½ łyżeczki suszonej kurkumy

180 g kokosowego jogurtu wegan

Szczypta soli


Na koniec:

200 g suchego ryżu

30 g dymki pokrojonej w większe kawałki

Sól i pieprz do smaku

½ lub 1 łyżka ksylitolu do smaku, jeżeli wolicie słodszy sos


  1. Zaczynamy od przygotowania tofu w marynacie. W naczyniu żaroodpornym wykładamy je wraz z przyprawami i jogurtem. Wszystko należy dokładnie wymieszać i odłożyć do lodówki na ok. godzinę.

  2. Następnie rozgrzewamy piekarnik do 200°C z termoobiegiem.

  3. Teraz możemy na dużej patelni rozgrzać oliwę, na której następnie wyląduje pokrojona drobno szalotka i chilli wraz z przyprawami. Smażymy wszystko przez ok. 5 minut. Kiedy nasza baza smakowa jest już uprażona, możemy dodać do niej pomidory i sos sojowy wymieszany chwilkę wcześniej z płatkami drożdżowymi.

  4. Kiedy sos lekko się zredukuje (zagęści), możemy wzbogacić go mleczkiem kokosowym. Taką mieszankę następnie możemy przełożyć do blendera wysokoobrotowego i zmiksować na gładko.

  5. Tofu wkładamy do gorącego piekarnika na 20 minut do zapieczenia.

  6. W czasie pieczenia tofu możemy zająć się przygotowaniem ryżu i dodatków.


bottom of page